3.27.11

Bu dönem aldığım yayın tasarımı dersinde yaşadığımız şehirde kullanılan görselleri inceliyoruz. Afişler, tabelalar, graffitiler vs. gibi kategorilerden oluşan araştırmamızda ben de apartman isimlerini aldım. Apartmanların isimlerini hem görsel-estetik açıdan hem de içerik olarak ifade ettikleri şeyler üzerinden inceliyorum. Toparladığımız görsel malzemeyle beraber, araştırma konumuzla ilgili röportajlar da yapacağız.

Asıl amacımız bütün bunları bir kitapta toplamak. Bunu yaparken hem yaşadığımız şehri daha iyi tanıma fırsatımız olacak hem de çevremizdeki görsel malzemelere farklı bir gözle bakmaya başlayacağız. Malzeme toplama işimiz bittikten sonra, kitabın sayfalarına yoğunlaşacağız ve bir kitap nasıl tasarlanır deneyimleyeceğiz.

İstanbul’un çeşitli semtlerinde apartman isimlerinin fotoğraflarını çekerken farkında olmadan onları kategorilendirmeye başlamışım kafamda. Örneğin genellikle sitelerde yer alan “A1”,”A2” gibi apartman isimlerini bir serinin parçası olan apartmanlarr olarak gruplandırdım. O apartmanlar kendine ait özel bir ismi olanlara göre daha kimliksiz ve duygusuzmuş gibi.

Diğer bir kategorim; tarihi binaların isimleri. Bunlar hem görsel olarak hem de içerik olarak eskiye gönderme yapıyorlar. 

En çok hoşuma giden ise, özellikle gelir düzeyi daha düşük olan semtlerde gözlemlediğim el yordamıyla yazılmış apartman isimleri. Çünkü onlar rastgele bir malzemeyle mesela spreyle ya da yapışkanlı harflerle tamamen mütevazi bir şekilde yazılmış oluyor. Silinmiş tekrar yazılmış ya da aynı anda iki kere yazılmış da olabilir. Bu isimlerin yazılış şekilleri zaman zaman texture olarak da ilginç şeyler oluşturuyor.

Bir de hiç ismi yazmayan gizemli apartmanlar var :) Ya da belki daha önce yazıyormuş ama silinmiş. 

Henüz istediğim çeşitlilikte fotoğraflar elde edemedim, sokak sokak İstanbul’u gezip, farklı apartman isimleri keşfetmeye devam edeceğim. Çektiklerim arasından seçtiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

  1. lulununmutfagi posted this